Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Terrarium dla modliszek

Terrarium dla modliszek

Wielkość

Wielkość terrarium jest jego ważnym parametrem - modliszka musi mieć w nim dość miejsca, żeby swobodnie przechodzić wylinki, polować oraz poruszać się.Dla niewielkich gatunków, osiągających 2 - 3 cm długości, takich jak na przykład Ceratomantis saussurii, pomieszczeniem o wystarczającej wielkości będzie pojemnik na mocz (można go kupić w każdej aptece - służy do przechowywania próbek). Oczywiście im większa rośnie modliszka, tym większe powinno być terrarium dla niej. Zasada przy dobieraniu odpowiedniej wielkości terrarium dla dorosłej postaci jest taka: jego długość, szerokość oraz wysokość powinny być dwukrotnością całkowitej długości owada (mierzonej od głowy do końca pokryw skrzydłowych), jednak taka wysokość jest minimalna- lepiej zrobić je nieco wyższym. W tak dobranym wymiarem pojemniku modliszka będzie miała odpowiednią ilość miejsca dla siebie. Przy młodych, rosnących modliszkach, te wymiary powinny być większe - tak, żeby terrarium trzeba było zmienić dopiero po kolejnych 2-3 wylinkach. Nie należy jednak z jego wielkością przesadzać- modliszka może mieć trudności w odnalezieniu pokarmu.

Wentylacja

Prawidłowa wentylacja to nie kawałek siatki na suficie terrarium. Otwory wentylacyjne powinny być odpowiednio rozmieszczone- zapobiegnie to rozwojowi pleśni w pojemniku hodowlanym. Otwory (lub siatka) powinny znajdować się w następujących miejscach:W dolnej części jednej ze ścian (zazwyczaj bocznej), oraz dwukrotnie większa powierzchnia wentylacji na suficie pojemnika przy ścianie przeciwległej względem tej, gdzie wcześniej zapewniliśmy dostęp powietrza. Dodatkowo lepszą cyrkulację powietrza wymusza jakieś źródło ciepła umieszczone w terrarium - np. żarówka, czy kabel grzewczy, który powinien być umieszczony pod terrarium. Ponieważ jak wiadomo ciepłe powietrze unosi się do góry, będzie uchodzić przez górne otwory wentylacyjne, a chłodne będzie zasysane na dole terrarium- wtedy ruch powietrza jest duży i wentylacja najlepsza.

Podłoże

Podłoże w terrarium pomaga nam zachować podwyższoną wilgotność w pojemniku u gatunków, które takiej wymagają. Najpraktyczniejsze są ręczniki papierowe lub lignina (dobrze chłoną wodę, są łatwe w wymianie), lecz czasem ze względów estetycznych (gdy terrarium z owadem ma być ozdobą pokoju) można użyć np. substratu kokosowego- do kupienia w sklepach ogrodniczych. Nie poleca się ziemi do kwiatów lub torfu, gdyż mogą zawierać rożne, szkodliwe drobnoustroje lub sztuczne nawozy.

Wystrój

Jeśli pojemnik ma być tylko i wyłącznie praktyczny pod względem hodowli, polecam wyłożenie tylnej ściany (i ew. również bocznych) oraz sufitu materiałem zapewniającym dobrą przyczepność- idealna do tego celu będzie gaza lub drobna siatka wykonana z tworzywa sztucznego. Gałęzie oraz rośliny są w przypadku rosnącej modliszki całkowicie zbędne- mogą jej wręcz przeszkodzić podczas przechodzenia wylinki. Jeśli jednak chcemy, by terrarium ładnie wyglądało- należy je odpowiednio rozmieścić i nie wsadzać ich do terrarium w zbyt dużej ilości.

Temperatura

W naturalnych warunkach modliszki żyją zazwyczaj w ciepłym klimacie- stąd jednym z warunkow prawidłowego rozwoju modliszek jest odpowiednio wysoka temperatura. Temperatura pokojowa nie jest najlepszym rozwiazaniem, nawet dla modliszek z rodzajów Sphodromantis czy Hierodula - wbrew obiegowej opinii, nie sluży im to i może być przyczyna niektórych problemów w hodowli.

Modyfikacja 2020-11-30 03:48
  • Losowe gatunki z bazy

    Ephestiasula pictipes
    Ephestiasula pictipes
    Hestiasula brunneriana
    Hestiasula brunneriana
    Pnigomantis medioconstricta
    Pnigomantis medioconstricta
    Sphodromantis viridis
    Sphodromantis viridis
    Tisma pauliani
    Tisma pauliani
  •