Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Hodowla w terrarium

Ze względu na brak problemów z karmieniem, efektowny wygląd i małą mobilność modliszki są bardzo atrakcyjnymi zwierzętami dla każdego, nawet początkującego terrarysty. W niewoli należy im zapewnić jedynie odpowiednie terrarium, w którym panuje stosowna temperatura i wilgotność. Z reguły najprościej jest samemu skleić odpowiednio przycięte szybki, pamiętając by umożliwić wentylację takiego pojemnika (u góry otwór zabezpieczony gazą bądź siatką metalową). Powszechnym błędem jest utrzymywanie zbyt dużej wilgotności w terrarium - żaden z gatunków nie wymaga codziennego obfitego spryskiwania - można tym bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dla większości gatunków modliszek wystarcza pojemnik o wymiarach: 10 cm szerokości i głębokości oraz 20 cm wysokości. Spód terrarium można wyścielić torfem (umożliwia utrzymywanie odpowiedniej wilgotności dla wymagających tego modliszek) bądź piaskiem i żwirem, a następnie uzupełnić o odpowiadające nam elementy wystroju (gałązki, kamienie, roślinki itp.), pamiętając jednak by pozostawić owadom wystarczająco dużo przestrzeni do swobodnego linienia. Odpowiednią temperaturę zapewnimy używając kabla grzejnego bądź małej lampki. Należy pamiętać o tym, że większość modliszek musi mieć możliwość swobodnego poruszania się po suficie terrarium, co zapewnić może użycie siatki (np. z gazy lub metalu).

W hodowli modliszek zalecane jest podawanie możliwie jak najbardziej urozmaiconego pokarmu. Jednocześnie należy mieć na uwadze, żeby na raz w terrarium nie znajdowało się za dużo owadów karmowych, a także, aby zredukować ich liczbę do minimum na czas linienia naszego pupila. Gdy modliszka traci zainteresowanie pokarmem i zaczyna zwieszać się nieruchomo w wyższych partiach terrarium, można spodziewać się, że będzie wkrótce linieć - jest wtedy zupełnie bezbronna i łatwo może stać się łupem, np. świerszczy.

Najbezpieczniejszym i najtańszym pokarmem dla modliszek są muchy, które bez problemu odchować można z oferowanych w sklepach wędkarskich "białych robaków" lub "pinek". Podawać można także dostępne w sklepach zoologicznych świerszcze, mączniaki i próchnojady. Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszej pogody do menu dodać można owady występujące na łąkach (koniki polne, motyle itp.)
Hodowla modliszek wymaga separacji podrośniętych osobników z uwagi na duże skłonności kanibalistyczne. Wspólnie można trzymać młode do 3-4 wylinki (oczywiście pod warunkiem zapewnienia obfitości pokarmu) oraz samce większości gatunków. Do prowadzenia dużych grup nadają się też gatunki o łagodnym usposobieniu i delikatnych kończynach chwytnych (na przykład owady z rodzajów: GongylusEmpusaHemiempusaHypsicorypha) z reguły przystosowanych do polowania na owady latające, lub też bardzo wdzięczna modliszka Hestiasulabrunneriana, która to wydaje się używać systemu komunikacji zapobiegającym atakowaniu osobników w obrębie tego samego gatunku. Jakkolwiek taki model hodowli jest możliwy nie gwarantuje on całkowitego bezpieczeństwa i zawsze trzeba się liczyć z pojedynczymi przypadkami kanibalizmu.

Modyfikacja 2020-11-20 02:56
  • Losowe gatunki z bazy

    Creobroter gemmatus
    Creobroter gemmatus
    Ceratomantis saussurii
    Ceratomantis saussurii
    Gongylus gongylodes
    Gongylus gongylodes
    Idolomantis diabolica - modliszka diabelska
    Idolomantis diabolica
    modliszka diabelska
    Parasphendale agrionina
    Parasphendale agrionina
  •