Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Literatura

Z poniższych książek korzystaliśmy opracowując opisy i artykuły zamieszczone na tej stronie. Pozycje te uzupełniają się nawzajem, prezentując w miarę aktualny stan wiedzy o modliszkach.

1. Frederick Prete "The Praying Mantids" The Johns Hopkins University Press 1999
Książka raczej dla zaawansowanych hodowców. Jedyna tak obszerna publikacją dotycząca anatomii, fizjologii, ekologii i behawioru modliszek. Prezentuje wyniki wieloletnich badań laboratoryjnych i polowych.

2. Reinhard Ehrmann "Mantodea -Gottesanbeterinnen der Welt" Natur und Tier Verlag 2002
Dzieło to prezentuje aktualną systematykę modliszek, z uwzględnieniem wszystkich znanych gatunków. Opisane są cechy charakterystyczne każdego rodzaju modliszek, zasięg występowania poszczególnych gatunków i ewentualne nazwy synonimiczne. Poza leksykonem modliszek, książka zawiera rozdziały poświęcone pasożytom i paleontologii. Niestety nie zawiera klucza do oznaczania modliszek.
Podobnie jak wszyscy badacze i hodowcy europejscy zalecamy stosowanie się do systematyki opracowanej w tej książce. Dosyć radykalne zmiany wprowadzone przez Reinharda Erhmanna są w pełni uzasadnione i po wielu latach porządkują wreszcie systematykę modliszek.

3. Bischoff, Hessler, Meyer "Mantiden - Faszinierdende Lauerjaeger" Edition Chimaira 2001
Książka bogato ilustrowana pięknymi zdjęciami. Oprócz podstawowych informacji o anatomii, morfologii i fizjologii modliszek, zawiera wskazówki dotyczące aspektów praktycznych hodowli (do powstania tej części książki przyczyniliśmy się osobiście).
Polecamy ją zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym hodowcom. Znajdziecie tu informacje i wskazówki dotyczce budowy i urządzania terrariów, karmienia, rozmnażania i odchowu młodych, a także przegląd najczęściej spotykanych w hodowlach gatunków.
Bardzo przydatna jest część poświęcona kokonom modliszek.

4. Ken Preston-Mafham "Grasshopers & Mantids of the Word" Blandford 1998
Książka napisana przez stałych współpracowników National Geographic. Bogato ilustrowana wyśmienitymi zdjęciami z natury.
Dosyć ciekawa, zwłaszcza dla początkujących. W przystępny sposób przybliża szeroko rozumianą ekologię modliszek, karaczanów, koników polnych i szarańczaków.

5. Władysław Bazyluk "Blattodea et Mantodea. Karaczany i Modliszki (Insecta)" Fauna Polski - Fauna Poloniae, Tom 6, - Instytut Zoologii PAN, 1977
Jedyna polska książka o modliszkach. Biorąc pod uwagę fakt, że napisana została 30 lat temu, znacznie wyprzedza publikacje zagraniczne. Pomijając kwestię nieaktualnej już systematyki jest bardzo wartościową publikacją prezentującą w dość szczegółowy sposób anatomię, fizjologię oraz filogenezę modliszek.  Godna polecenia - niestety bardzo trudno dostępna.

Modyfikacja 2020-08-19 16:29
  • Losowe gatunki z bazy

    Creobroter elongatus
    Creobroter elongatus
    Ceratomantis saussurii
    Ceratomantis saussurii
    Plistospilota guineensis
    Plistospilota guineensis
    Prohierodula picta
    Prohierodula picta
    Pseudoharpax virescens
    Pseudoharpax virescens
  •