Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Karmienie modliszek

W niewoli nie jest możliwe zapewnienie modliszkom takiej różnorodności pokarmu jak w warunkach naturalnych. Należy jednak starać się o to i nie karmić ich ciągle jednym rodzajem pożywienia. Oto lista popularnej i uznawanej za dobrą "karmówki":


1.Świerszcze

Najpopularniejszy pokarm dla modliszek, głównie ze względu na dobrą dostępność i walory odżywcze. Postać dorosła osiąga 1,5-3 cm długości w zależności od gatunku, wylęg ma około 2 mm- nadaje się zatem nawet dla małych modliszek.Hodowla świerszczy

2.Muchy

Kolejny po świerszczach popularny owad karmowy. Polecany dla gatunków niechętnie podejmujących się jedzenia owadów biegających. Świetny jako urozmaicenie pokarmu dla gatunków modliszek jedzących na co dzień świerszcze czy karaczany.Muchy możemy wyhodować samemu-wystarczy zaopatrzyć się w sklepie wędkarskim w pinki (larwy much) i pozostawić je w ciepłym miejscu na kilka dni. Muchy, które wyszły z poczwarki, należy uprzednio nakarmić- będą wtedy bardziej wartościowym pokarmem.Nie poleca się podawania modliszkom złapanych w domu czy na zewnątrz much, gdyż te mogą przenosić różne szkodliwe pasożyty czy drobnoustroje.

3.Karaczany

Świetny pokarm dla dużych gatunków- zamiast podawać dziesiątki świerszczy dorosłym samicom, można dać im do zjedzenia dużego karaczana. Jedynymi ich wadami jest twardy, chitynowy pancerz (u większości gatunków) i silne nogi- mogą czasem wyrwać się modliszce jeśli trafią na przyczepne podłoże.

4.Barciaki (Mole woskowe)

Niewielkie (około 2 cm) ćmy. Zarówno larwy jak i dorosłe owady są bardzo pożywne. Polecane dla wszystkich modliszek. Mniejsze osobniki nie powinny mieć problemu z ich upolowaniem- barciaki nie są silne ani twarde, raz chwycone zostają natychmiast uszkodzone i stają się niezdolne do walki z drapieżnikiem.

5.Ćmy z odłowu

Dosyć ryzykowny pokarm- mogą przenosić pasożyty. Należy pamiętać, aby łapać je z dala od dróg po których jeżdżą samochody.

6.Komary

Dobry pokarm dla młodych modliszek.

7.Pająki

Niektórzy karmią modliszki pająkami, lecz lepiej tego nie robić. Dlaczego? Często może się okazać, że nasz łowca sam stał się ofiara, nawet gdy pająk był o wiele mniejszy.

8.Szarańcze

Świetny pokarm dla większych modliszek- duży i pożywny.


9.Koniki polne

Najłatwiejszy do złapania pokarm, dobry, z jednym zastrzeżeniem- tak samo jak dzikie ćmy mogą przenosić pasożyty. Należy pamiętać, aby łapać je z dala od dróg po których jeżdżą samochody.

10.Osy i pszczoły

Pokarm ryzykowny, choć wielu hodowców podaje je swoim modliszkom bez problemów. Ryzyko w przypadku os i pszczół jest podwójne: mogą, tak samo jak inne złapane owady, przenosić pasożyty, a ich użądlenie może być dla modliszki fatalne w skutkach.

 

Młode modliszki - wylęg oraz nieco starsze karmimy muszkami owocówkami. Najwygodniej jest karmić muszkami nielotnymi- nie ucieknie ich tyle, co latających.Można je kupić u niektórych hodowców, np. za pośrednictwem forum internetowego.

Nie polecane jest podawanie modliszkom chrząszczy- modliszka może mieć problem z ich złapaniem, ich pancerzyk zawiera mnóstwo chityny, wiele gatunków broni się wydzielając chemikalia, które mogą zaszkodzić modliszkom.

Sposoby podawania pokarmu

Zazwyczaj owada karmowego po prostu wpuszczamy do pojemnika modliszki i czekamy, aż ta złapie zdobycz.Można to też zrobić w inny sposób : złapać pokarm pęsetą i pomachać nim blisko modliszki- głodna modliszka powinna go "upolować" tak samo jak żywy. Przy łagodnych gatunkach, które nie chcą atakować pokarmu można przytykać ofiarę do aparatu gębowego, po chwili nasz podopieczny sam powinien jeść zdobycz.

Modyfikacja 2020-11-30 03:48
  • Losowe gatunki z bazy

    Creobroter gemmatus
    Creobroter gemmatus
    Ephestiasula pictipes
    Ephestiasula pictipes
    Prohierodula picta
    Prohierodula picta
    Sibylla pretiosa
    Sibylla pretiosa
    Omomantis zebrata
    Omomantis zebrata
  •