Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Wstęp do fascynującego świata modliszek

Na rząd modliszek składa się piętnaście rodzin, do których należą 434 rodzaje skupiające około 2300 opisanych gatunków. Owady wchodzące w skład tej dużej grupy taksonomicznej stanowią bardzo interesujący obiekt, tak obserwacji jak i hodowli. Jest to jedyny rząd owadów, którego wszyscy przedstawiciele bez wyjątku prowadzą drapieżny tryb życia, polując na drobne zwierzęta (niekoniecznie ograniczając się do bezkręgowców). W świecie tych drapieżców występują tak olbrzymy (mierzące kilkanaście centymetrów Paratoxodera cornicollisIschnomantis gigas) jak i liliputy (zaledwie kilkunastomilimetrowe Micromantis glaucaBolbe pygmea). Większość modliszek zamieszkuje rejony tropikalne i subtropikalne, w klimacie umiarkowanym występują nieliczne gatunki. 

Na pierwszy rzut oka uwagę zwraca charakterystyczna budowa oraz zachowanie tych owadów. Typowymi dla nich cechami jest ruchoma trójkątna głowa zaopatrzona w parę złożonych oczu (oraz położone między nimi 3 mniej widoczne przyoczka), a także przednie kończyny chwytne służące do łapania i przytrzymywania zdobyczy. Większość gatunków prezentuje "typową" dla modliszek budowę najlepiej obrazowaną przez przedstawicieli rodzajów takich jak SphodromantisStagmomantis czy Stagmatoptera. Taki właśnie wygląd najczęściej kojarzony jest z modliszkami. Jak się jednak okazuje spora część owadów z tego rzędu przybiera mocno odmienne formy, będące wyrazem adaptacji do środowiska oraz specjalizacji pokarmowej. Sporo modliszek w swoim wyglądzie daleko odbiega od przyjętego wzorca. Kształt ciała całej rzeszy gatunków w toku ewolucji uległ przemianom umożliwiającym życie i skuteczne zdobywanie pokarmu, w bardzo specyficznych niekiedy warunkach środowiskowych.

Larwa Empusa pennata
Hiszpania, okolice Madrytu

 

Można wyróżnić gatunki, które w swym wyglądzie upodobniły się do: suchych gałęzi (Popa spurca,Heterochaeta strachanii), źdźbeł trawy (Oxyophthalmellus somalicus), żywych (rodzaj Choeradodis) bądź obumarłych liści (rodzaje DeroplatysAcanthopsPhyllocraniaMetilia), kawałków kory (LiturgusaTarachodes iHumbertiella) kamieni (EremiaphiliaLigariella) bądź też kwiatów (CreboterPseudocreoboterChildonoptera,TheopropusHarpagomantisCallibia).

Subimago Humbertiella sp.
Tajlandia, Chiang Mai

 

Tak silnie rozwinięty mimetyzm występujący u części gatunków, z jednej strony chroni przed drapieżnikami, z drugiej zaś pozwala na pozostanie niezauważonym przez potencjalną ofiarę. Gatunki modliszek, u których mimetyzm nie jest tak daleko posunięty polegają na kamuflującym ubarwieniu (z reguły brązowym bądź zielonym) pozwalającym lepiej wtapiać się w otoczenie.

Modyfikacja 2020-12-11 01:53
  • Losowe gatunki z bazy

    Hierodula membranacea
    Hierodula membranacea
    Hymenopus coronatus - modliszka storczykowa
    Hymenopus coronatus
    modliszka storczykowa
    Phyllocrania paradoxa - modliszka liściogłowa
    Phyllocrania paradoxa
    modliszka liściogłowa
    Pseudempusa pinnapavonis
    Pseudempusa pinnapavonis
    Pseudoharpax virescens
    Pseudoharpax virescens
  •