Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Łowy na modliszki w Tajlandii

Sören Materna
Cha-Am, styczeń 2003

Cha-am jest małą miejscowością turystyczną położoną na zachodnim wybrzeżu Zatoki Tajskiej. Przyjechaliśmy tam w środku pory suchej, na początku 2003 roku.

Zamieszkaliśmy w hotelu "Long Beach" w samym centrum, już po drugiej stronie ulicy zaczynał się obszar moich poszukiwań.
Pomimo usilnych starań nie byłem w stanie znaleźć do wynajęcia samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Poszukiwania skutera też okazały się bezowocne, toteż w końcu musiałem zadowolić się rowerem, co mocno zredukowało zasięg poszukiwań.

Z doświadczenia wiem, że najlepszą i niezawodną metodą łowów jest systematyczne przesiewanie krzewów, drzew i łąk. Polega to na bardzo szybkim wywijaniu siatką przy ścianie krzaków, gałęzi lub nad powierzchnią traw. Niestety zużycie siatki entomologicznej jest tak duże, że dobrze jest mieć ze sobą 2 albo 3 sztuki w zapasie. Składane siatki najczęściej łamią się u nasady, dobrze jest więc zaopatrzyć się w siatki z dodatkowym wzmocnieniem. Tego typu sprzęt można dostać tylko w specjalistycznych sklepch z akcesoriami dla entomologów. Przy zakupie należy też zwrócić uwagę na poręczność danego instrumentu. 
Najbezpieczniejszą metodą jest przeczesywanie siatką łąk. Należy przy tym uważać, aby nie wplątać siatki w osty i inne kolczaste rośliny, co mi zdarzało się bardzo często. Konsekwencją tego było przynajmniej godzinne czyszczenie siatki.
W przeczesywaniu wewnętrznych części krzaków i drzew pomóc może już tylko wyćwiczone oko. Jest to także jedyna metoda na ewentualne znalezienie kokonu modliszki.

Najgorsze chyba efekty daje obijanie krzaków kijem (zdjęcia poniżej).



Krzaczaste równiny nad brzegiem morza

Bezpośrednie otoczenie naszego hotelu stanowiła krzewiasta równina. Po obu stronach dróg rosły 2-4 metrowej wysokości zarośla. W niektórych miejscach były one bardzo gęste. Pomiędzy krzakami znajdowały się zielone, ale suche poletka. Generalnie środowisko było raczej suche.
Tu znalazłem następujące gatunki:

Tropidomantis tenera

Znaleźć je można na nasłonecznionych i odsłoniętych stanowiskach. Często spotkać je można także na niewysokich kwitnących krzewach. Przedstawiciele tego gatunku znakomicie latają.

 

Odontomantis micans

Z tego gatunku znalazłem wyłącznie bardzo małe larwy. Z reguły w zacienionych miejscach między krzewami do wysokości 2,5 m. Modliszki te stosują do obrony mimikrę upodabniającą je do mrówek. Ze względu na tę taktykę obronną były one bardzo trudne do wypatrzenia pomiędzy prawdziwymi mrówkami i liśćmi.

Acromantis spec.

Z tych modliszek udało mi się znaleźć tylko dwa osobniki. Przekonany byłem, że oba są płci żeńskiej. Gdy później, już w terrarium okazało się że jedna z moich samic jest samcem nie mogłem uwierzyć własnym oczom.
Obie modliszki znalazłem w niższych partiach krzewów na wyschniętch gałązkach i liściach. W obliczu zagrożenia owady te puszczają się gałązek i spadają na ziemi gdzie przez dłuższy czas leżą sztywno.

Hierodula patellifera

Ten gatunek znajdowałem w trawie i wśród krzaków. W trakcie przeszukiwania dwudziestometrowej wysokości zbocza znalazłem też kokon tego gatunku. Ciekawe było to, że zaraz po wyjściu z kokonu modliszek zaczęły się z niego kluć pasożytnicze osy. Osy te przez jedno pokolenie hodowane przez Kaia Schutte

 


Porośnięte krzewami równiny w głębi lądu

Około 4 km od morza zarośla ustępują miejsca krzewom o wysokości od 0,5 do 2 metrów. Tu znalazłem parę larwRhombodera meagera i jeszcze jedną oothekę.

 

Wyszedłem z założenia, że jest to kokon tego gatunku gdyż był w tej samej okolicy, co znajdowane przeze mnie larwy. Niestety kokon wykluł się już w Tajlandii. Ponieważ nie miałem odpowiedniego dla tak małych owadów pokarmu zamierzałem je wypuścić. Do zatrzymania ich przyczynił się dar przekonywania mojej dziewczyny. Karmiłem je wszystkim, co udało mi się załpać w siatkę i co odpowiadało wielkością dużym muszkom Drosophila. Odkarmienie małych modliszek udało się bez większych problemów i do domu przywiozłem 70% wylęgu. Przy porównaniu wielkości z wiekiem larw okazało się oczywiste ze pomyliłem gatunki. Już przy stadium L5 można było rozpoznać, że są toMantis religiosa. Dorosłe owady były jednak zdecydowanie smuklejsze niż te występujące w Niemczech.

Prawdopodobnie miałem do czynienia z podgatunkiem Mantis religiosa siedleckii (Bazyluk, 1960).

Drzewa

Luźne zgrupowania drzew, parki i pojedyncze drzewa były miejscem najobfitszych łowów. Prawie na każdym pniu znajdowałem owada.

 

Na 4 pniach suchych drzew z lewej fotografii znalazłem nawet 3 różne gatunki.
Oto metoda, jaką stosowałem: na początek wyszukiwałem 1 metrowy wygięty konar a następnie zaczynałem dokładnie go obmacywać od góry do dołu. Gdy modliszka ukazywała się moim oczom wystarczyło nakryć ją pojemniczkiem. Następnie trzeba było między pojemnik a gałąź wsunąć liść, aby modliszkę przegonić do wewnątrz. Po wszystkim należało już tylko zamienić liść na nakrętkę. Na drzewach udało mi się znaleźć następujące gatunki:

 

Amorphoscelis spec.

Ten gatunek znajdowałem nie tylko na pniach, ale także na grubych gałęziach. Co ciekawe zaobserwowałem, że larwy przestraszone gwałtownymi ruchami wiją odwłokiem.

Humbertiella spec.

Ten gatunek znajdowałem tylko na pniach. Zaważyłem, że mniejsze larwy przebywały na niższych partiach pni, podczas gdy dorosłe wspinały się wyżej. Niestety, z tego też powodu większość dorosłych owadów mi uciekła. Nawet po dłuższym czasie oczekiwania nie wracały na dostępną dla mnie wysokość.

Gimantis spec.


Ten gatunek też znajdowałem tylko na pniach. Większość z tych modliszek przebywała na wysokości od 0,5 do 1,5 metra. Powyżej 2 m już ich nie znajdowałem. Co ciekawe, u tego gatunku zaobserwowałem ciągłe sygnalizowanie odnóżami chwytnymi, podobnie jak to mają w zwyczaju robić Hestiasula brunneriana.


Modyfikacja 2020-11-20 02:56
  • Losowe gatunki z bazy

    Creobroter elongatus
    Creobroter elongatus
    Phyllocrania paradoxa - modliszka liściogłowa
    Phyllocrania paradoxa
    modliszka liściogłowa
    Prohierodula picta
    Prohierodula picta
    Pseudempusa pinnapavonis
    Pseudempusa pinnapavonis
    Sphodromantis viridis
    Sphodromantis viridis
  •